Browse By

RAMAZANSKE PRIČE: „UČINIMO SVE DA ŠKOLE BUDU IZVORI ODGOJA I OBRAZOVANJA“

5. 5. 2021. - U prostorijama naše škole organizirana je prigodna priredba povodom odabranog mjeseca ramazana, mjeseca posta, namaza, dove, tevbe i zikra, a nakon priredbe za prisutne je obezbjeđen i iftar. Toliko je divnih poruka u mjesecu ramazanu koje bi se mogle posuti poput bisera po zelenom tepihu naše Domovine, poput tirkizne, čiste, duboke rijeke koja teče ka našim srcima. Odlučili smo se za posebnu poruku ove ramazanske priredbe, koja mora ostaviti dubok trag, koja mora pustiti korjene u srcima muslimana, koja mora naći put do naše djece, koja mora imati veliku ulogu i značaj u našim životima. Ta poruka glasi: „Učinimo sve da škole budu izvori odgoja i obrazovanja“. Odgajati mlada srca, formirati zdravu ličnost, obrazovati generacije na kojima ostaje budućnost je cilj, ali i naredba uzvišenog Allaha. Prisjetimo se Božijih riječi u formi imperativa koje glase: „Uči! Čitaj, obrazuj se i stiči znanje!“. Naše škole su nosioci emaneta prvih riječi. Vrijednostima znanja kao neprocjenjive kategorije učimo našu djecu, kako bismo odgajali one koji će na svojim plećima polugom znanja nositi breme islama i ponosno nositi emanet domovine Bosne i Hercegovine. Naše divne učenice Lamija Špiodić, Ema Osmanovic, pripravnica Ševka Kulovac, kao i one koje su nedavno napustile naše školske klupe, ali se uvijek rado odazovu i posjete nas, Lamija Husić, Dželila Husić, Amra Silnović su svojim učešćem uljepšale ovo naše druženje. Svojim prisustvom su nam ukazali veliku čast i uvaženi bihaćki muftija Mehmed Kudić i sekretar bihaćkog muftijstva, te drugi dragi gosti. Spomenutim gostima i učesnicima priredbe direktor škole Duran Mrnđić je uručio skromne hedije kao znak pažnje, ali i kao uspomenu na ovo ramazansko druženje. Priredba u čast odabranog mjeseca i iftar je običaj koji već prerasta u tradiciju jer se praktikuje duži niz godina u našoj dragoj školi koja s ponosom nosi naziv onoga koji je slijedio put Prve objave, mislioca, intelektualca, našeg Mustafe Busuladžića. Za organizaciju ovoga lijepoga druženja posebno se zahvaljujemo direktoru Duranu Mrnđiću i nastavnici Islamske vjeronauke Lejli Agović.