Browse By

Dan maternjeg jezika u našoj školi

„Čuvajte, čedo moje milo, jezik kao zemlju. Riječ se može izgubiti kao grad, kao zemlja, kao duša. A šta je narod izgubi li jezik, zemlju, dušu?“

Nastavnice bosanskoga jezika Sabina Kadrić, Lejla Karačić-Bešić i Irma Tabak su sa učenicima od šestog do devetog  razreda obilježile Međunarodni dan maternjeg jezika kroz radionicu na kojoj su učenici istraživali i prikupljali zanimljivosti i sadržeje o jeziku koje su onda lijepo povezali i prezentirali u obliku plakata koji sada krase prostorije naše škole.

„Svoj maternji jezik treba da volimo. A ljubav prema svome jeziku najbolje se pokazuje njegovim korištenjem i čuvanjem. Dužni smo jezik prenijeti i generacijama koje će doći poslije nas. Nemamo pravo lišiti ih naslijeđa koje im pripada. Ljubav prema maternjem jeziku ne smije nas spriječiti da učimo strane jezike. Tuđi maternji jezik treba poštovati. Treba poštovati pravo svake jezičke zajednice da svoj jezik imenuje onako kako ona smatra da je najbolje.“