Obilježen Dan nezavinosti BiH

[Best_Wordpress_Gallery id=”61″ gal_title=”drdr”]

Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine svečano je obilježen u Osnovnoj školi Mustafa Busuladžić u sarajevskom naselju Dobroševići.

Tom prilikom, prisutnima su se obratili načelnik Općine Novi Grad Semir Efendić i direktor škole Duran Mrnđić.

Posebnu pažnju prisutnih izazvalo je obraćanje 90-godišnje Remze Sijerčić – Busuladžić, sestre Mustafe Busuladžića.

Remza se u emotivnom govoru prisjetila najupečatljivijih detalja iz života i tragične smrti svog starijeg brata.

Imenovanje škole u Dobroševićima po Mustafi Busuladžiću izazvalo je brojne reakcije i kontraverze u bosanskohercegovačkoj javnosti zbog njegove uloge u Drugom svjetskom ratu.

Opozicija u Skupštini Kantona Sarajevo zatražila je da se ukloni ime Mustafe Busuladžića iz naziva škole o čemu će se raspravljati na nekoj od narednih sjednica.

Mustafa Busuladžić rođen je 1914. u Gorici kod Trebinja, optužen je da je tokom Drugog svjetskog rata bio simpatizer fašizma, a komunističke vlasti strijeljale su ga u Sarajevu 1945. godine. Mjesto gdje je ukopan do dan danas nije poznato.